Influencer Nedir? Influencer Kime Denir?

Influencer nedir sorusunun cevabı aslında sosyal medya kullanan ve yüksek takipçili hesapları takip eden herkesin bizzat şahit olduğu bir durumdur. Influencerlar sosyal medyada geniş kitleler tarafından takip edilen, gezdikleri, yedikleri, içtikleri, gördükleri ve denedikleriyle ilgili tecrübelerini takipçileriyle paylaşan, sahip olduğu dijital kanallar aracılığıyla internet kullanıcıları tarafından ilgiyle takip edilen kimselere influencer denir.

Influencerlar günümüzde her mecrada geniş kitleler tarafından takip edilmektedir. Bu mecralardan en önemlileri Instagram, Twitter ve Facebook olarak sıralanabilir. Influencerlar, milyonları bulan takipçi sayılarıyla, yaptıkları paylaşımları sayısız kişiye erişen ve bu paylaşımlarıyla etkileşim toplayan bir kitledir.

Influencer Nedir
Influencer Marketing Nedir

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, sosyal medyada yüksek takipçili hesapların ürün ya da hizmetlerinizi tanıtabileceği, markanızı geniş kitlelere duyurabileceği, viral çalışmalarla insanları tamamen reklam olarak görünmeyen paylaşımlarla yönlendirebileceği bir pazarlama türüdür. Müşteri kitlesi internet kanallarını ve sosyal medyayı sık kullanan markalar için çok önemli bir pazarlama kanalıdır.

Influencer marketing ile çeşitli pazarlama yöntemleri markaların ürün ve hizmetleri için uygulanabilir. Günümüzde köklü markaların büyük bir kısmı düzenli olarak sosyal medyadaki fenomen hesaplarla reklam ortaklığı yapmaktadır. Buna mutlaka sosyal medya kullanan herkes birkaç kez şahit olmuştur. Influencer marketing birçok alanda markalara fayda sağlar. Marka bilinirliği, yeni ürünlerin tanıtımı, mevcut ürünlerin reklamı, bozuk marka imajının düzeltilmesi gibi çalışmalar mümkündür.

Influencer Marketing Markalar İçin Neden Önemlidir?

Fenomen hesaplardan reklam paylaşımı yaptırmak, aslında birçok markanın yaptığı bir pazarlama türüdür. Genel olarak markanın var olduğunu insanlara hatırlatmak, marka bilinirliğini arttırmak, ürün tanıtımlarını geniş kitlelere göstermek, markanın kendini kanıtlaması gibi amaçlar için influencer marketing çok uygun bir dijital pazarlama yöntemidir.

Markaların dijitalde her alanda reklam çalışmaları yapması, online kullanıcılar için olumlu etkiler sağlayacaktır. Ancak influencer marketing büyük hedefleri olan ve geniş kitlelere ihtiyaç duyan markalar için daha önemli bir pazarlama kanalıdır. Özellikle hızlı bir şekilde satın alınabilecek, insanların genellikle ihtiyaç duyduğu ürünlerin pazarlanmasında ya da dijital bir ürünün doğru bir şekilde tanıtılmasında influencer marketing oldukça etkili bir rol oynar.

Influencer Marketing Fiyatları

Influencer Marketing Fiyatları Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Bu tip çalışmalar için sabit bir fiyat politikası belirlemek pek mümkün değildir. Influencer marketing kanalı ile pazarlama yapmak için maliyet belirlenirken; marka, ürün ve hizmet, hedef kitle, paylaşılacak hesaplar, hedeflenen erişim sayısı, hedeflenen etkileşim sayısı ve bunlar gibi pek çok kriter önemli rol oynar.

Genellikle maliyet belirlenirken, tanıtılacak ürünün ya da markanın hedef kitlesine uygun hesaplar göz önünde bulundurulur. Bu hesaplardan paylaşım maliyetleri belirlenir ve paylaşımların kaç kişiye erişeceği süreç başlamadan konuşulur. Erişim sayısı maliyetin belirlenmesi için en temel istatistiklerden biridir.

Influencer marketing konusunda detaylı bilgi almak ve markanıza en uygun çalışma planını öğrenmek için Wege Dijital ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayıp Bilgi Vermemizi İster Misiniz?

Aşağıdaki formu doldurarak sizinle iletişime geçmemiz için istekte bulunabilirsiniz. Ücretsiz olarak marka ve sektör analizleri yaparak size en ekonomik ve verimli çözümleri sunmamız için formu doldurunuz.