Günümüzde insanların farklı hizmetler ve ürünler için interneti tercih ettiği bilinmektedir. Söz konusu durum sebebiyle işletmelerin internette daha aktif olmaları gerekir. İşte bu noktada Google harita kaydı çok büyük bir öneme sahiptir. Harita kaydının yapılması, internet ortamında işletmelere ciddi avantaj sağlar. Çünkü işletme ile ilgili aramalarda, işletmenin konumu ve diğer özellikleri de çıkar. Bu ise müşterilerin işletmeyi tercih etmelerini sağlayan bir durumdur. Peki, Google harita kaydı nasıl yapılır?

Google harita kaydı yapmak son derece basittir ve kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Bunun için gerekli işlemler https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresinden yapılır. Google Benim İşletmem paneli üzerinden harita kaydı yapabilirsiniz.

Google Harita Kaydı Yapma

Bu işlem için aşağıda yer alan adımları izlemeniz gerekir. Bu adımlar şu şekildedir:

  • İlk olarak bir Google hesabı alın ve bununla sisteme giriş yaptıktan sonra yukarıda yer alan adrese giriş yapın.
  • Açılan sayfada işletmeniz ile ilgili bütün bilgileri doğru olarak girin.
  • Adresinizi ve diğer iletişim bilgilerinizi doğru olarak girdikten sonra hesabınızı doğrulama yöntemi seçin ve onaylayın.
  • Seçtiğiniz doğrulama yöntemiyle size bir onay kodu gelecektir. Bu kodu girerek hesabınızı onaylayın.

Yapmanız gereken adımları aşağıdaki resimlerden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları tamamlamanız durumunda Google harita kaydı yapılmış olacaktır. Bahse konu onay işlemi bazen problem çıkarabilmektedir. Örneğin onay kodunun size gelmemesi ya da geç gelmesi gibi sorunlar kendini gösterebilir. Bu tür durumlarda işletmelerin yeni bir kod istemesi ya da Google ile iletişime geçmesi doğru olacaktır.

Size gönderilen onay kodunun 30 gün süresi vardır ve bu hususa dikkat ederek onay işlemini yapın. Eğer zamanında kod gelmemişse mutlaka diğer seçenekleri değerlendirin. Aksi durumda işletmeniz haritalarda görünmez.

İşletmenizin Google harita kaydı yapıldığında, ciddi bir müşteri potansiyeline sahip olacağınızı bilmeniz gerekir. Fakat bu potansiyelin doğru olarak kullanılması için profilinizi doğru olarak doldurmanız ve buradaki bilgileri, müşterilerin ihtiyacına göre yeniden düzenlemeniz gerekir. Yani müşteriler sizin harita kaydınıza ulaştığında, gerekli olan tüm bilgileri elde etmeli ve bu bilgiler sayesinde işletmenizi tercih etmelidir.